«

May 18

Pribram.cz: Betonárna za 25 milionů na Hájích má skluz, čeká na certifikaci produkce

Háje (Příbramsko) – U Příbrami už stojí nová betonárna. Aby mohla pracovat, čeká na certifikaci produkce.
Háje (Příbramsko) – Jak jsme vás informovali v srpnu loňského roku, v lokalitě Háje má vzniknout nová betonárna. Provoz za 25 milionů korun, který vybudovala společnost SVZ Příbram, je prakticky hotový.

Pro veřejné spuštění čekáme na certifikaci produkce, zatím však nevíme, jak dlouho to bude trvat, sdělil dnes pribram.cz Michal Zábrodský ze společnosti SVZ Příbram.

Výstavba provozu se protáhla, protože původně se počítalo s otevřením už v říjnu loňského roku. SVZ Příbram výstavbu investovalo částečně úvěrem a částečně leasingem.

Betonárna Merco se skládá ze samotného míchacího jádra a dále cementového a štěrkopískového hospodářství, automatické tlakové stanice s ohřevem záměsové vody, skladu přísad a zkušebních vzorků a zařízení na recyklaci tekutých zbytků betonových směsí. Recyklační zařízení, které je standardním vybavením nově budovaných betonáren, zajišťuje zpracování vody vzniklé při oplachu prostoru betonárny, čerpadel i transportních mixů. Zařízení rozplaví zbytky betonové směsi s tím, že se oddělí kalová voda a vyprané kamenivo. Zařízeno bylo posuzováno v režimu EIA.

Podle předchozích vyjádření investor uvažuje o roční produkci 20.000 metrů kubických betonu, což je odhad pro umístění produkce v okolí při započítání především dopravních nákladů. Samotná kapacita závodu bude podstatně vyšší.

V Příbrami funguje také betonárna koncernu HeidelbergCement a o otevření nového závodu v Balónce měla zájem i společnost Berger beton. Vedení radnice ale tyto plány stoplo, protože se obávalo nadměrného dopadu na životní prostředí, přestože závod měl vzniknout v průmyslové zóně, která je podle aktuálního územního plánu určena pro průmyslovou výrobu. Betonárny budou mít možnost umístit část své produkce při dobudovávání rychlostní komunikace od Skalky směrem na jih. Obchvat Dubence je již schválen k výstavbě.

Firma SVZ Centrum, která je osobou Oldřicha Zábrodského propojena s SVZ Příbram, se v současnosti potýká ještě s jednou stavbou, a to neveřejnou čerpací stanicí, kterou buduje v blízkosti skládky komunálního odpadu, již firma provozuje. Podle Zábrodského skládka takové zařízení potřebuje s ohledem na provoz kompaktoru, jenž zhutňuje její povrch. „Má spotřebu 35 litrů nafty na hodinu činnosti,“ vysvětlil Zábrodský. Firma proto v současné chvíli musí zajišťovat dopravu paliva a přečerpávání do malého tanku.

„Město po nás chce zastřešení této čerpací stanice,“ uvedl Zábrodský. Podle něj ale není potřeba, protože zařízení je dodané na klíč jako celek a jen se připojí k elektřině. „Bude to na mycí ploše, odkud je odpadní voda stažena do záchytné jímky,“ dodal Zábrodský.

sdb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>